13 Sayısının Uğursuzluğunun Hikayesi

Hristiyan topluluklar arasında 13 sayısının uğursuz olduğuna inanılır. Bu inanış o kadar yayılmıştır ki ülkemizde de bir çok kişi 13 sayısının uğursuz olduğuna inanmaktadır. Bilinen hikayeye göre Hz. İsa ‘nın son akşam yemeğinde masada 13 kişi bulunmaktadır ve kısa bir süre sonra Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülmüştür.

Aslında 13 sayısının uğursuzluğu bundan daha önceye dayanmaktadır. Olay mitoloji tanrılarının olduğu çağda İskandinavya ‘da geçmektedir. Güzelliğin ve bereketin tanrısı Balder, bir ziyafet vermek ister ve bu ziyafete 12 kişi davet edilir. Kötülüğün ve kurnazlığın tanrısı Loki de bu ziyafete katılmak ister. Loki bu ziyafete davet edilmemesine rağmen, davete katılır ve çıkan kavgada Balder ‘i öldürür.

Bu mitolojik hikaye Avrupa’nın güneyine doğru yayılmaya başlar ve 13 sayısının uğursuz olduğu kabul edilir. Bu hikayeden dolayı günümüzde de 13 sayısının uğursuz olduğu kabul edilir.

13. Cuma Neden Uğursuz Kabul Edilir?

Cuma gününün uğursuz sayılması Adem ve Havva ‘ya dayanmaktadır. Adem ve Havva ‘nın yasak meyveyi yemesi ve cennetten kovulması Cuma gününe denk geldiğine inanılmaktadır. Bu yüzden de Cuma günü uğursuz olarak kabul edilmektedir.

Cuma günün uğursuz olarak kabul edilmesinin bir diğer sebepleri ise Hz. Nuh ‘un zamanında gerçekleşen tufanın Cuma günü gerçekleşmesi ve Hz. İsa ‘nın Cuma günü çarmıha gerilmesidir.

Bu yüzden de 13 sayısının ve Cuma ‘nın bir araya gelmesi bazı kesimler tarafından uğursuz olarak kabul edilmektedir.

Paylaş

Yorumlar