Bilgisayara oyun nasıl yüklenir?

Karantinada olduğumuz şu günlerde evlerimizde can sıkıntımızı gideren şeylerden biri de oyunlar.

 Yaşadığımız zamanda bilgisayar oyunları büyük bir yer kaplıyor ve insanların oyuna olan isteği de artmış durumda. Peki, bu bilgisayar oyunları nasıl yüklenir görelim.

 Bilgisayar Oyunları Nasıl Yüklenir?

 Bilgisayar oyunlarını yasal bir şekilde yükleyip oynamak için oyun platformları mevcut, hâlihazırda bulunan ücretsiz oyunlar ise internetten istenildiği gibi indirilebilir.

 1. Steam

 Oyun dünyasının en büyük platformlarından biri olan Steam, ücretli ücretsiz binlerce oyunu bünyesinde barındırmaktadır. İsterseniz F2P(Free to Play) yani oynaması ücretsiz olan oyunları indirip oynayabilirsiniz. İsterseniz ise para verip ücretli oyunlara erişebilirsiniz. Oynayacağınız binlerce tek kişilik ve çoklu oyunculu oyun için Steam, oyun oynamanın bir numaralı adresi.

 2. Epic Games

 Bir diğer platform ise Epic Games. Steam gibi ücreti ve ücretsiz oyunların bulunduğu Epic Games’te Steam’de oynayamayacağınız birçok Exclusive (özel) oyun bulunmakta. Epic Games’in en büyük avantajlarından biri de her hafta bir ya da iki tane oyunu ücretsiz dağıtmaları. Bu fırsatları değerlendirerek oyun piyasasındaki birçok ücretli oyunu kütüphanenizde bulundurabilirsiniz.

 3. Origins

 Electronic Arts platformu olan Origins bünyesinde Fifa, Sims, Apex Legends, Star Wars gibi birçok popüler seriyi barındırıyor.

 4. Fiziksel Oyun Mağazaları

 Başka bir seçeneğiniz de yerel oyun mağazalarından kutulu oyunları alıp CD’si ile bilgisayarınıza kurmaktır. D&R, Media Markt gibi hâlen daha Türkiye’de aktifliğini koruyan mağazalardan kutulu oyun alabilirsiniz.

 5. İnternet Üzerinden Satış Yapan Siteler

 Oyun satın almanın ve yüklemenin bir adresi de “Dijital Satış” yapan platformlar. Türkiye’de yıllardır aktifliğini koruyan ByNoGame, GameSatis, yurtdışında ise popüler olan Kinguin, G2A gibi dijital oyun kodu satışı yapan siteleri güvenle kullanabilirsiniz.

 Zararlı Yazılım ve Virüslere Karşı Önlem

 Oyuncuların en büyük problemlerinden biri de zararlı yazılımlar ve bilgisayar virüsleri. Üstte saydığımız yollar ile hiçbir güvenlik sorunu yaşamadan oyun indirebilirsiniz fakat herhangi bir mağaza kullanmadan yapacağınız yüklemeler için en büyük sorun zararlı yazılımlar ve bilgisayar virüsleri. Bunun önüne geçilebilmesi için en doğal yol güvenli mağazaları kullanmaktır.  Diğer yüklemeler için virüs taraması yapmanız şart. Bunun için mevcut ESET NOD32, Avast, Kaspersky, CCleaner gibi programları kullanabilirsiniz.

Paylaş

Yorumlar