Hepimizin Birer Sisifos Olduğu Gerçeği

Yunan mitolojisine göre Sisifos, tanrılar tarafından lanetlenmiş bir kraldır. Sisifos ‘un laneti bir kayayı hiç durmadan bir dağın tepesine taşımaktır. Ama Sisifos kayayı dağın tepesine her taşıdığında kaya yuvarlanıp başladığı yere dönmektedir. Sisifos ‘un laneti ise bu cezayı hep tekrar etmektir.

Varoluşculukla ilgilenen Fransız yazar ve filozof Albert Camus, Sisifos ile ilgili şunu söylemiştir: “Acı başlangıçtadır, kayayı dağın tepesine çıkarmaya uğraşmak, keder ve üzüntü verir, bu kayanın zaferidir”

Sisifos, sonsuza kadar sürecek bu lanet karşısında, tanrılara başkaldırdı ve durumunu kabullendi. Kayayı acı içinde değil her seferinde umutla taşıdı dağın tepesine. Tanrılar bunu beklemiyordu ve Sisifos ‘un acı çekmesini sağlayamadılar. Sonuçta Sisifos kazanmış oldu.

Biz de her gün uyanıp bu kayayı dağın tepesine taşıyoruz. Sabah olduğunda her şey yeniden başlıyor. Sisifos ‘un laneti aslında insanoğlunun lanetidir. Kendimizi diğer insanlardan farklı kılan kayayı nasıl taşıdığımızla alakalıdır. Her günümüzü otomatik olarak yaşıyoruz. Kimimiz işe giderek, kiminiz okula giderek bu kayayı dağın tepesine taşıyor ve ertesi gün kayayı başladığımız yerde buluyoruz.

Albert Camus, Sisifos ‘un kişiliğini şu şekilde tanımlıyor:

“Sisifos korkunç bir umutsuzluğu ve anlamsızlığı bilinçli olarak yaşayan, insan bir kahramandır. Sisifos insan yaşamının anlamsızlığı ve umutsuzluğu içinde insan onurunu, dış etkenlerin ve koşulların dayanılmaz baskılarına ve acılarına rağmen, olağanüstü cesur bir direnişle korur ve savunur. Sisifos umutsuzluğu ve anlamsızlığı bilinç gücüyle umursamayan ve alt eden bir kahramandır.”

Bizler de gün içerisinde hayatın aslında ne kadar anlamsız olduğunu umursamayıp, her gün kayayı dağın tepesine taşıyoruz. Bu da hepimizi birer Sisifos yapıyor. Aslında bu durumdan bir kurtuluş yok. Sisifos sonsuza kadar bizler ise kendi sonumuza kadar lanetimizi yaşıyoruz.

Paylaş

Yorumlar