Oyuncuların Korkulu Rüyası Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Şüphesiz son zamanların en popüler aktivitesi oyun oynamak. Dijital oyunlarda yaşanan gelişmeler ile kişiler oyun oynayıp yayın yaparak da para kazanmaya başladı. Fakat saatlerce bilgisayar başında durmanın, vaktinin çoğunu dijital oyunlar karşısında geçirmenin fiziksel ve ruhsal bir takım rahatsızlıklara neden olduğu da uzmanlar tarafından bilimsel olarak ortaya konmakta. Oyuncuların korkulu rüyası, son zamanlarda birçok oyuncuda sıkça rastlanan Karpal Tüneli Sendromu da bu rahatsızlıklardan bir tanesi.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel sendromu, yalnızca oyun oynayanlarda değil tüm bireylerde gözlemlenebilmektedir. Fakat oldukça uzun saatler bilgisayar başında olmanın bu hastalığı tetiklediği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Karpal Tünel Sendromu,                 bir ya da her iki elde de ilk üç parmağı etkileyen ve ilerleyebilen bir rahatsızlıktır. Bileğin ortasında yer alan ve elde bulundan ilk üç parmağa etki eden sinirlerin baskı altında kalması ile ortaya çıkmaktadır. Parmaklarda güç kaybı, uyuşma ve ağrı ile kendisini göstermektedir.

Karpal Tünel Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Sendroma bilekte yer alan kanallar içerisindeki sinir baskıları neden olmaktadır. Bu basına ise elin günlük yaşantıda maruz bırakıldığı pozisyon ile ilgilidir. Oyuncuların saatler boyunca bilgisayar başında vakit geçirirken el bileklerini aynı pozisyonda fark etmeden uzun süre tutmaları, karpal tünel sendromuna neden olabilmektedir. Pozisyonun aynılığı bilek içerisindeki kanallara baskı uygulayarak sinirlerin bu baskılardan etkilenmesine neden olmaktadır. Sinirlerin baskıya maruz kalması da el parmaklarında ağrı, uyuşma ve güç kaybına neden olmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Karpal Tünel Sendromunun en net tedavisi ağrının yaşandığı bileği ve parmakları sık sık istiharat ettirmek, önceki yoğunlukta ve pozisyonda kullanmamaktır. Parmakların sertleşmesine ve el bileğinin merkezine bası uygulayacak her türlü hareketten kaçınılmalıdır. Bunun dışında uzman görüşüne başvurulmalıdır. Uzmanlar ağızdan kortizon tedavisi ile bu sendroma karşı iyi sonuçlar almaktadır. Egzersizlerin düzenli uygulanışı ve ilaç kullanımı sonucunda hala geçmeyen sendrom için cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Paylaş

Yorumlar