Oyun nasıl engellenir?

Günümüzün vazgeçilmezi olan akıllı telefonlarla birlikte internette her türlü bilgiye kolayca erişebilir hal geldik. Faydalı bilgiler ve içerikler olduğu gibi kötü örnek teşkil edebilecek bilgi ve içerik sayısı da oldukça fazladır.

 Özellikle elimizin altında bulunan akıllı telefonların market uygulamalarında bulunan şiddet, korku, müstehcen içerikli öğelere küçük çocuklar kolaylıkla erişebilir. Anne babalar ne kadar dikkatli olursa olsun özellikle ailelerin çocuklarını oyalamak için verdikleri akıllı telefonlar, çocukları pek çok olumsuz etkiye maruz bırakabilir.

 Android cihazlarda bulunan Google Play Store, içerisinde pek çok oyun  barındırdığı gibi çocuklar için uygunsuz olan oyunlar ve içerikler de barındırmaktadır. Çoğu zaman sizden habersizce telefonlarınıza erişim sağlayan çocuklar bu uygulamalara erişebilir. Tüm bunların önüne geçmek için çocukları telefon, tablet, bilgisayar gibi çokça vakit alan ve bağımlılık oluşmasına sebep olan cihazları kullandırmak yerine kişisel gelişimlerini desteklemek için birlikte vakit geçirebilir, farklı oyunlar oynayabilir, açık havada yürüyüş yapabilir veya hobi edinmesi adına pek çok uğraşa yönlendirebilirsiniz.

 Android Cihazlarda Oyun Engelleme

 Çocuklarınızı zararlı içeriklere karşı korumak göründüğü kadar zor değildir. Pek çok cihaz ve uygulamada bulunan ebeveyn denetimi ile zararlı içeriklerin karşınıza çıkmasına engel olabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek ebeveyn denetimi aktif hale getirebilirsiniz:

 1) Android cihazlarda uygulama engellemek için Google Play Store’a giriş yapın.

 2) Sol üstte bulunan üç çizgi simgesine dokunun.

 3) Gelen panelde ayarlar sekmesini seçin.

 4) Daha sonra ebeveyn denetimine dokunun.

 5) Kapalı olan butona tıklayarak aktif hale getirin.

 6) Karşınıza çıkan PIN oluştur ekranında çocuklarınızın tahmin edemeyeceği veya kolay bulunabilecek (1234 gibi) olmayan bir pin oluşturun. Ardından tamam seçeneğine dokunun.

 7) PIN oluşturduktan sonra “İçerik kısıtlamalarını ayarla” seçeneğinin altında bulunan uygulamalar ve ayarlara dokunun.

 8) Ekranda açılan sekmede “PEGI” adı altında pek çok yaş sınırı seçeneği göreceksiniz. PEGI, (Avrupa Oyun Sistemi) video oyunlarını yaşa ve içeriğe göre kısıtlamaktadır. Tüketicilerin bir içeriği satın alırken bilinçli bir şekilde satın almasına yardımcı olur. Yaş kısıtlamaları 3, 7, 12, 16 ve 18 yaşlarından oluşmaktadır. PEGI 3, bu uygulamanın 3 yaş ve üzeri için uygun olduğunu gösterir. Aynı mantık PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16 ve PEGI 18 için de geçerlidir. Uygun olan içeriği seçmek için yaşa uygun PEGI yazısının yanındaki yeşil yuvarlağa dokunun. Ardından kaydet butonuna dokunun.

 PIN Kodunu Unutmak

 Ebeveyn ayarlarında girdiğiniz PIN kodunu unuttuysanız Play Store verilerini sıfırlayarak kurtarabilirsiniz. Bu işlemden sonra ebeveyn denetimi etkisiz hale geleceğinden yukarıdaki adımları tekrarlayarak yeniden aktifleştirebilir ve yeni bir PIN oluşturabilirsiniz.

 1) Ayarlara girin.

 2) Uygulamalar sekmesini seçin.

 3) Uygulamalar arasında Google Play Store’u bulup seçin.

 4) Daha sonra “verileri temizle” seçeneğinden “tüm verileri temizle” seçeneğini seçin. Tüm Google Play Store verileriniz sıfırlanacaktır.

Paylaş

Yorumlar